Süreç Otomasyonu Öncesi Kurumsal Mimaride Yapılması Gereken 5 Adım

Kurumsal altyapıların gün geçtikçe daha sanal ve karmaşık hale gelmesiyle birAdılikte bilgi yönetim süreçlerini geliştirmenin bir yolu olarak otomasyon daha fazla önem kazanmıştır. Ayrıca kim veri güvenliği, depolama, uygulama performans izlemenin daha etkili ve hızlı bir yöntemine sahip olmak istemez ki?

Eğer süreçlerinize hakim olmadan otomatik kurumsal altyapı içine yerleştirmeye çalışırsanız iyilikten çok kötülük yapmış olursunuz. Bu durumda, ilk olarak otomasyonun ne zaman ve ne kadar yapılması gerektiğini belirlemelisiniz.

Sorularınızı yanıtlayacağını düşündüğümüz 5 kural aşağıda belirtilmiştir.

1 – Süreçlerinizi Modelleyin

İş Süreçleri Modelleme ve Analiz (BPA) Araçları kulanarak, önce varolan süreçlerinizin görünürlüğünü, hesaplanabilirliğini ve uyaralanabilirliğini modelleyin. Bu hem sistem ve uygulama etkileşimlerini ayrıca insan aktivitelerini kapsamalıdır. Ayrıca, kendinize varolan süreçlerinizde otomasyondan etkilenebilecek zayıf noktaları sorun.

2 – Hedeflerinizi Belirleyin

Mevcut süreçlerinizi anladıktan sonra, hedefler dizisi ayarlanmalı ve seviyelendirilmelidir. İlk öncelik olarak daha kapsamlı iş hedeflerinizle örtüşen amaçları ve otomasyonun nerede maksimum etki yaratabileceğini göz önünde bulundurun.

3 – Hesaplanabilirlik Belirleyin

Hesaplanabilirlik belirlemek önemlidir ve BT personeli ile kısıtlanmamalıdır. Bu aynı zamanda kurumsal lideri ve BT sistemleriniz için çalışan kişileri de kapsamalıdır.

4 – Sürecin belirli bölümlerini ayırın ve otomatikleştirin

Herşeyi aynı anda otomatikleştirmek en büyük hata olacaktır. Bunun yerine, 6-12 aylık bir plan geliştirilip belirli süreçleri ayırmak daha doğru olacaktır. Bu sayede hipotezlerinizi kolayca test edebilir, sonuçları izleyebilir ve sürecinizi ölçebilirsiniz.

5 – Değerlendir ve Ölçekle

Her testten sonra, hedefleriniz karşısında, karınızı değerlendirin, hesaplanabilirliği inceleyin ve sonuçları gördüğünüz otomasyonu ölçeklendirin.

Son olarak, otomasyon ile, son gelişmeleri takip etmek çok önemlidir. Bir çok kurum, özel otomasyon araçları oluşturan büyük teknoloji sağlayıcılarla çalışmak yerine, şebekelendirilmiş, bulut tabanlı uygulamalar ile çalışmayı tercih etmeye başlamıştır. Ancak bunlar yanında hızla gelişen mobil uygulamalar ve hareket halinde işbirliği ihtiyacını da göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Doğru miktarda otomasyonu belirlemek için şu noktalara dikkat etmek gereklidir: Güçlü bir plan geliştirin, ayrı testler çalıştırın ve kurum içinde doğru kadronun sorumlu tutulduğundan emin olun.


keyboard_arrow_up