Türkiye Finans’ın süreçleri Mind2Biz ile daha hızlı ve etkin

Mind2Biz, Casewise Corporate Modeler Suite uygulamasıyla Türkiye Finans’ın süreçlerini çok daha şeffaf ve kurumsal hale getirme fırsatı sundu.

İş ve bilgi sistemlerine yönelik süreçlerini daha kurumsal bir anlayışla yönetmeyi hedefleyen Türkiye Finans, çözüm ortağı olarak Mind2Biz’i seçti. Boydak ve Ülker gruplarının yanı sıra Ortadoğu’nun en büyük bankalarından Suudi Arabistanlı NCB’nin ana hissedar olduğu Türkiye Finans, Türkiye’deki katılım bankaları arasında kurumsal nitelik ve altyapı açısından en güçlü bankalardan biri olarak nitelendiriliyor. Türkiye’de Mind2Biz tarafından sağlanan Casewise Corporate Modeler Suite uygulamasıyla süreçlerini daha şeffaf ve kurumsal hale getiren Türkiye Finans, bu sayede daha hızlı ve etkin bir süreç yönetimine ulaşmayı amaçlıyor.

Türkiye Finans Katılım Bankası Süreç Geliştirme ve İş Sürekliliği Müdürü Siyami Kahraman, ihtiyacın ortaya çıkışını şöyle anlatıyor:

“Bizim önceliğimizi bankamızdaki süreçleri bireysel hafızalardan kurumsal hafızalara aktarmak oluşturuyordu. Süreçlerimizi daha iyi yönetmek, yeniden şekillendirmek ve iyileştirebilmek için kurumsal hafızaya taşımaya ihtiyaç duyuyorduk. Ayrıca süreçler arası ilişkileri net olarak görüp takip edebileceğimiz bir ortama da ihtiyacımız vardı.
Aslında bunları yaygın olarak kullanılan çizime dayalı bazı araçlarda modellemeye çalışıyorduk. Ama biz sadece bu şekilde görselleştirme ağırlıklı modelleme ile ilgilenmiyor, süreçler arasındaki bütünlüğü ve uyumu da kalıcı hale getirmek istiyorduk. Her bir sürecin ihtiyaç duyacağı kaynakları, zamanı ve o sürece bağlı olarak çalışan diğer süreçleri takip edebilmek ve yönetebilmek, kısacası süreçlerimizi iyileştirebilmek için sıçrama tahtası olarak kullanabileceğimiz bir platform arayışındaydık. Bu sırada Mind2Biz, bizi Casewise Corporate Modeler Suite adlı araçla tanıştırdı. Aracı değerlendirdiğimizde ihtiyaçlarımızı karşılamak için uygun olacağını gördük ve uygulamaya karar verdik.”

Çözüm ihtiyacı başarıyla karşıladı

Kahraman, bu süreçte Mind2Biz’in katkılarını şöyle anlatıyor: “Başlangıçta amaç ve beklentilerin net olarak ortaya koyulması için birlikte oldukça yoğun bir çalışma döneminden geçtik. Bu noktada Mind2Biz bize önemli değerler sağladı. Örneğin süreç adımlarındaki işlem sürelerinin ve maliyetlerin üst süreçlerde otomatik olarak toplanmasıyla ilgili yeterince netlik yoktu. Mind2Biz kendi geliştirdiği bir çözümle aracı ihtiyacımıza daha da uygun şekile getirdi. Ayrıca süreç yönetimiyle öneri ve teşvik yönetiminin bütünleştirilmesini gerçekleştirdi. Böylece banka çalışanlarından süreçlere ilişkin iş geliştirme önerilerini toplayabileceğimiz ve takip edebileceğimiz ilave bir yapı daha sunulmuş oldu.”

Kahraman, projenin bir diğer önemli getirisini de şöyle özetliyor: “Daha önce biz süreçlerimizi ayrı ortamda, prosedürlerimizi de metin bazlı ayrı dokümante ederek takip ediyorduk. Bu işlem daha fazla zamana ve kaynağa ihtiyaç duyuyordu. Yeni çözüm, kaynakları daha verimli kullanmak adına bize süreçlerimizi Corporate Modeler’da oluşturduktan sonra prosedürleri yeniden yazmaya gerek kalmaksızın prosedürlerimizin Word’de otomatik olarak istediğimiz formatta oluşturulması imkanını sunuyor. Bu da bizi tetikleyen önemli bir unsur oldu.”

Kaynak kullanımında etkinlik sağlanacak

Projeye dair altyapı çalışmaları henüz yeni sonuçlandığı için bu geçişin faydalarını önümüzdeki dönemde görmeye başlayacaklarını söyleyen Kahraman, bu geçişle ilgili olarak beklentilerini şöyle sıralıyor: “Daha önce bireysel olarak yapılan bazı çalışmalar elektronik ortama ve kurumsal hafızaya aktarıldı. Böylece kaynak kullanımında daha etkin olmayı bekliyoruz. Süreçlerimizi bu araç üzerine aktardıkça, aracın sağladığı olanaklarla süreçler arasındaki ilişki ve etkileşimleri görerek ve süreçleri iyileştirmeye yönelik simülasyonlar gerçekleştirerek daha hızlı, daha etkin süreçlere ulaşmak için yol alacağız. Mind2Biz ile bundan böyle de çözüm ortaklığı çalışmalarımız devam edecek.

keyboard_arrow_up