Veri Yönetişiminin Darboğazları ve Zorlukları

Enterprise Strategy Group’un 2021 Veri Yönetimi ve Veri Güçlendirme Durum Tespit Araştırma Projesine siz de göz atın! Veri Yönetişimi hakkında detaylı bilgi ve danışmanlık hizmeti almak için Mind2Biz’i arayabilir ya da internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Verilerden değer elde etme söz konusu olduğunda darboğazların nerede olduğunu anlamak, kuruluşların veri yönetişimi nasıl uygulayacağını anlamada kritik öneme sahip. Araştırma ve stratejik danışmanlık kurumu Enterprise Strategy Group’un raporuna göre veri değer zinciri boyunca yaşanan en ciddi darboğazların ilk ikisi verinin kalitesini anlamak (%44) ve veri varlıklarını bulmak, belirlemek ve toplamak (%43). Bununla birlikte verilerin depolandığı yerde gereken sistem performansı sağlamada ciddi darboğazlar yaşanmakta (%40) ve şirketlerin önemli bir bölümünde veri koruma mekanizmaları görünürlükten yoksun (%39).

Bununla birlikte veri ekosisteminin çeşitliliği ve dinamik yapısı daha fazla veriye daha fazla erişimin sağlanması amacıyla daha fazla sistem, araç ve hizmetin benimsenmesini dolayısıyla entegrasyonların genişlemesini gerektiriyor. Kuruluşların veri yönetişimi çabalarından elde edilen getirileri en üst düzeye çıkarmasını engelleyen zorlukların ilk üçü veri kalitesi/doğrulunun sağlanması (%52), insan kaynaklarındaki beceri eksiklikleri/boşluklar (%43) ve maliyetler (%36).

keyboard_arrow_up